
Кои са пионерите на частния бизнес в космоса
- Компании
- Текст:

SpaceX е основана през 2002 г. от Илон Мъск и разработва ракети, ракетни двигатели и космически спътници, товарни и пилотирани космически полети. От 2011 г. участва в Commercial Crew Program - програмата на NASA за превоз на космонавти до МКС, а през 2018-а изведе в орбита космическия телескоп TESS, който ще търси екзопланети с условия за живот. Проектът мечта на Илон Мъск още от 2011 г. обаче е колонизирането на други планети и SpaceX вече провежда изпитания на космическия кораб за многократни полети Starship, макар и с променлив успех, пише space.
Blue Origin е основана през 2000 г. от Джеф Безос, собственик на Amazon. Нейният целеви сектор е космическият туризъм. Компанията е разработила космическите кораби New Shepard, New Glenn и Blue Moon, за чиито изпитания използва собствена космическа площадка в Тексас. Blue Origin вече планира първия си суборбитален полет за космически туристи, като едно от шестте места в кораба ще се разиграва на петседмичен онлайн аукцион. От 2017 г. Blue Origin извежда в орбита и спътниците на Eutelsat и интернет доставчика OneWeb.
Virgin Galactic е част от Virgin Group на Ричард Брансън и третият крупен играч в космическия бизнес. Компанията се цели в орбитални и суборбитални туристически полети. Други разработки на Virgin Galactic са едноместният реактивен самолет Virgin Atlantic GlobalFlyer за околосветски полет без прекъсване и космолетът SpaceShipThreе.
На 22 май тази година ракетопланът Unity на Virgin Galactic извърши първия си успешен тестов орбитален полет от общо трите задължителни и ако всичко мине по план, компанията на Ричард Брансън ще започне туристически полети в космоса през следващата година, за радост на опашката от близо 600 кандидаткосмически туристи.
Astra Space разработва космически технологии за NASA и DARPA (Агенцията за перспективни научни проекти в областта на отбраната на САЩ). През 2020 г. компанията осъществи успешен полет на ракета-носител от серията Rocket 3, чийто корпус е изработен от много тънък алуминий, който напълно изгаря в атмосферата, а останалите части се разтварят в солена вода.
Rocket Lab разработва ракетите носители Electron за извеждане в орбита на спътници и неголеми товари, вкл. по поръчка на Пентагона и NASA, които изстрелва от собствени пускови площадки в Нова Зеландия и САЩ. Компанията разработва и ракетата за многократно използване Neutron с възможности да доставя товари с тегло от 1,5 до 8 тона на Луната, Марс и Венера.
Други сериозни участници в американския космическия бизнес са Relativity Space, Firefly Aerospace, Phantom Space, Orbex.
В сектора не липсват и конфликти - през 2020 г. NASA избра Blue Origin, SpaceX и Dynetics за основни претенденти по програмата за разработка на космически кораби до Луната, но през април 2021 г. стана ясно, че SpaceX печели договора от 2,89 милиарда долара. Blue Origin и Dynetics не се съгласиха и подадоха жалба в Главното контролно управление на САЩ (GAO) и това отложи работата на NASA по проекта до август 2021 г., когато GAO трябва да оповести решението си.
Основният „космически” конкурент на САЩ от миналото – Русия, практически не допуска частния бизнес до космоса, но все пак има изключения - S7 Space предлага изстрелване на космически устройства от морски платформи, Success Rockets разработва свръхлеки ракети и спътници с подкрепата на „Роскосмос", а „Стратонавтика" - туристически и търговски полети в стратосферата на височина до 30 км, като използва собствен ракетен комплекс. Avant Space пък смятат да продават реклама в космоса. Ще проектират рекламното послание със собствени микроспътници и надписи в орбита. Компанията възнамерява да обхване над 130 големи града и аудитория от 1 милиард души.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Доналд Тръмп се труди през целия уикенд, за да привлече нови спонсори

Черен понеделник за борсите

Мъск пое космическата отбрана на САЩ

Великобритания чисти водите си от руски подводни шпионски устройства

Легендарната Kawasaki представи първия робот-кон в света

Първа събота на протести срещу Тръмп в целите Съединени щати

Ютуб блогър е заплашен със затвор за "черпене" с кока-кола най-изолираното племе в света

Създадоха мотоциклет, работещ на слънце и вятър
